środa, 7 sierpnia 2013

Ewelina Głowacz i Jolanta Reisch-Klose- Alkoholik. Instrukcja obsługi


Autor: Ewelina Głowacz i Jolanta Reisch-Klose
Tytuł: ,,Alkoholik. Instrukcja obsługi’’
Wydawnictwo: IPS

Jedna z największych plag XXI wieku. O czym mowa? Oczywiście o dobrze nam wszystkim znanym alkoholizmie. Każdy dobrze wie, że jest to choroba, którą „złapać” jest prosto, gorzej jest z niej wyjść. Nie mówię, że jest to niemożliwe, ale trzeba tego bardzo chcieć i mieć w kimś wsparcie w tych ciężkich chwilach. Na swojej drodze spotkałam wiele osób, znanych i tych mniej mi znanych, którzy zmagali się z tym problemem.
,,Alkoholik. Instrukcja obsługi’’ jest napisana w formie poradnika, przeplatanymi przykładami wziętymi z życia.  Dowiadujemy się w niej jak sprawić, aby życie z alkoholikiem z piekła zmieniło się w normalny, szczęśliwy byt. Głównymi odbiorczyniami mają być współuzależnione kobiety, ale jest również adresowana do osób, które w mniejszym lub większym stopniu spotkały się z uzależnieniem. Poradnik nie zamydla nam oczu i autorki nie twierdzą, że po przeczytaniu go wszystkie problemy znikną i życie będzie łatwiejsze, ale może on pomóc namówić kogoś do terapii. Osoby żyjące z alkoholikami powinny wiedzieć, że nie należy głupio go kochać i podtrzymywać jego uzależnienie. Łatwiej nie będzie, ale może być spokojniej.

,,To tak, jakby ktoś chciał sam, bez pomocy fachowców, wyleczyć sobie zapalenie płuc czy samodzielnie przeprowadzić operację na otwartym sercu.’’*

Ewelina Głowacz jest psychoterapeutką systemową, certyfikowaną specjalistką terapii uzależnień. Zaś druga autorka- Jolanta Reisch-Klose to dziennikarka prasowa i radiowa, więc książka jest napisana profesjonalnym i obiektywnym okiem. Pisarki już na początku zastrzegają sobie, że ta książka nie ma zastępować terapii. Ma ona zachęcać do podjęcia terapii. Spróbować zobaczyć, że może być inaczej. Że twoja miłość do alkoholika nie musi być cierpieniem. Możesz dalej kochać alkoholika i to nie musi boleć.
Wiem, że większość z Was- czytelników zobaczy tytuł i z góry powie- „Nie, dziękuję. To zupełnie nie dla mnie.”, ale niepotrzebnie. Problem alkoholizmu w tych czasach jest szeroki na taką skalę, że dziś styczność ma z nim każdy, więc z pewnością wcześniej czy później będzie miał z tym bliski kontakt. Nikomu nie życzę, aby taka choroba dotknęła kogoś w jego rodzinie, ale niestety wiem, że na pewno gdybym poprosiła, aby ktoś kto nie spotkał w swoim życiu żadnego alkoholika, podniósł rękę do góry, nie sądzę bym ujrzała las rąk. Ba! Nie wiem czy ktokolwiek by ją uniósł.

,,Ze względu na swoje stany lękowe bardzo się żonie podporządkował. Bał się też uruchamiać złość, bo złość oznaczała dla niego zagrożenie, że znowu może zacząć pić.’’*

Ocenę tej książki pozostawiam Wam samym. Poradnik jest napisany w sposób przejrzysty i zrozumiały. Nie zawiera trudnych, medycznych terminów, więc każdy bezproblemowo ją odbierze. Czy książka mi się podobała? Nie sądzę, żeby było to odpowiednie słowo. Takie książki nie powinny się podobać, powinny otwierać oczy na otaczający nas świat. Osobiście z chęcią ją przeczytałam, chociaż może to dlatego, że z leczeniem uzależnień wiążę swoje życie? Możliwe, ale wiem na pewno, że każdy w tych czasach powinien wiedzieć jak pomóc takiej osobie. Jeśli jesteś człowiekiem, który boryka się z tym problemem i nie wiesz jak pomóc osobie uzależnionej, na której Ci zależy- ta książka jest adresowana do Ciebie. Reasumując, polecam.

Ocena:-

*wszystkie cytaty pochodzą z książki ,,Alkoholik. Instrukcja obsługi’’

Za egzemplarz recenzyjny dziękuję Instytutowi Wydawniczemu Erica!


PS: Po dłuższej nieobecności- POWRÓCIŁAM :)! Przeczytałam przez ten czas kilka naprawdę ciekawych książek, więc już biorę się za recenzje. A jak Wam mijają wakacje moi kochani Czytelnicy :)?

6 komentarzy:

 1. Powiem szczerze, że nie potrzebuję poradnika, bo przeżywałam to na własnej skórze przez ponad 8 lat.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Współczuję Ci, bo sama wiem coś o tym.. Ale trzeba wiedzieć, że nie jest się samemu i z tym da się walczyć.

   Usuń
 2. Ja natomiast nie powiem z góry, że nie sięgnę, ponieważ takie poradniki rzeczywiście otwierają oczy. Ta książka jest na półce mojej koleżanki, więc przyjdzie pewnie czas w którym zapoznam się z tą książką.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z całego serca polecam Ci tę książkę, bo naprawdę warto wiedzieć co powinno się zrobić w takich sytuacjach. Chociaż nie życzę tego nikomu.

   Usuń
 3. Chętnie przeczytam. U mnie teraz właśnie też recenzja książki, która porusza tematy alkoholizmu.

  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Zależy mi na Twojej opinii, ale proszę nie zostawiaj komentarzy typu ''Nie dla mnie'' lub ''Brzmi ciekawie''- wysil się trochę i doceń moją pracę. Zostaw adres swojego bloga, a na pewno zajrzę, jednak nie zostawiaj tu samych zaproszeń. Obraźliwe komentarze będą usuwane. Anonimie- podpisz się!