czwartek, 13 czerwca 2013

Michael Palin- Prawda

Autor: Michael Palin
Tytuł: ,,Prawda''
Wydawnictwo: Insignis

Prawda. Czym właściwie ona jest? Ja, jako uczennica klasy humanistycznej I LO w Kwidzynie, mająca lekcje filozofii, wiem że prawda polega na związku myśli z rzeczywistością, zgodnością między nimi. Niestety jest to tylko prosta definicja, która czasem z rzeczywistością ma niewiele wspólnego. Świat XXI wieku spowiła obłuda i sztuczność. Dlaczego o tym mówię? Zaraz sami się przekonacie.
Zacznijmy może od początku. Kim właściwie jest autor książki? Michael Palin jest angielskim aktorem komediowym, kompozytorem a także piosenkarzem i producentem filmowym. Wystąpił w skeczu polskiego kabaretu Ani Mru Mru. Możecie go znać z takiego serialu jak ''Latający Cyrk Monty Pythona''. Prywatnie jest zapalonym podróżnikiem. Wyznaje, że dzięki temu może pokonać strach przed innymi kulturami oraz językami.
Głównym bohaterem jego książki jest Keith Mabbut. Człowiek, którego spotkało ostatnimi czasy wiele rozczarowań i problemów. Nagle mając na karku pięćdziesiąt sześć lat zostawia go żona, z którą w sumie i tak był w separacji od dwóch lat. Keith jest pisarzem, którego jedynym sukcesem w życiu zawodowym jest materiał na temat zanieczyszczeń. Pewnego dnia los się do niego uśmiecha i postanawia napisać biografię sławnego ekologa, o którym mówi cały świat. Sam bohater jest nim zafascynowany i uważa go za godną postać. Ale czy na pewno?

,,Staram się trzymać moje postacie na dystans, to znaczy nie projektuję ich od samego początku zbyt szczegółowo, tylko pozwalam się im rozwijać.''

Muszę przyznać, że na początku ''wieje nudą''- dosłownie. Ale gdy przetrwa się przez pierwsze kilkadziesiąt stron, będziemy żałować, że historia dobiegła końca. Sama bardzo cieszę się, że nie zniechęciłam się na starcie, gdyż byłby to wielki błąd- akcja rozkręca się nieco później. Może to tak jak ze sportowcami? Najpierw należy wziąć rozbieg, a dopiero później włączyć pełną energię.
Czasem ludzie o których słyszymy jedynie z telewizji, radia czy gazety, wydają nam się być najszczęśliwszymi i najlepszymi osobami pod słońcem. Niestety z prasą już tak jest- uwielbia koloryzować, a ludzie łykają haczyki niczym głodne rybki. Czy tak naprawdę wiemy kto jest naszym idolem? Każdy z nas na pewno w show biznesie ma taką osobę, która go fascynuje. Moim mentalnym Guru jest Audrey Hepburn. I skąd o niej wiem? Z filmów i książek. Ale czy była taka naprawdę?
Książka oprócz samego motywu pisarza biografii zawiera motyw ekologii, o której słyszymy ostatnio bardzo często. Telewizja informuje nas o kolejnych gatunkach zagrożonych, o budowaniu dróg oraz o zdrowej, ekologicznej żywności. Zachęca nas do tego ,aby żyć ekologicznie. Fani Indii oraz zapaleni podróżnicy również odnajdą wątek dla siebie, ponieważ autor przekazuje nam bardzo żywy i realistyczny opis tego kraju. Książka jest bogata w opisy świątyń, krajobrazów ,jak i też ludzi. Przez historię przeplatają się również romanse i sprawy wymagające myślenia- trochę kryminału nigdy nie zaszkodzi.

 ,,Mam nadzieję, że to nie moja asteroida zniszczy Ziemię''

,,Prawda'' świetnie ukazuje nam ten problem w szerszej skali i co najważniejsze od osób bezpośrednio zaangażowanych w całą sytuację- fana i gwiazdy.  Problem niby tak codzienny, a jednak dotyka tak wielu osób. Okazuje się, że gwiazdy są tak naprawdę tylko ludźmi i nie różnią się od nas niczym, może z wyjątkiem pracy i ilości pieniędzy. Mają problemy, rodziny i uczucia. Życie codzienne jak każdy inny. Niestety wielu z nas wcale nie zdaje sobie z tego sprawy i są ślepo zapatrzeni w kogoś, kto nie jest taki naprawdę. Najczęściej jest tak z nastolatkami, które ślepo dążą do swoich ''ideałów'', które wcale nimi nie są.
Podsumowując książkę oceniam wysoko, chociaż całą ocenę psuje początek książki, który cóż.. nie zachwyca. Jeśli szukacie czegoś dobrego na popołudnie, jest to książka odpowiednia. ,,Prawdę'' polecam tym, którzy szukają odskoczni od życia codziennego oraz tym, którzy chcą przeczytać coś oryginalnego i niepowtarzalnego.

Ocena: 7/10

*wszystkie cytaty pochodzą z wywiadu z Michaelem Palinem

Za egzeplarz recenzyjny dziękuję wydawnictwu Insignis oraz AIM Media!

12 komentarzy:

 1. Wydaje się ciekawa, chętnie po nią sięgnę :) Może akurat mi się spodoba? :D

  in-corner-with-book.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno Ci się spodoba, po tym jak ja ją przeczytałam przechwyciła ją cała moja rodzina :D. I są z tego wyboru bardzo zadowoleni :).

   Usuń
 2. Jak już wieje nudą to chyba nie dam rady bo nie jestem zbyt wytrwała ;p
  ps. również dodaje Twój blog do linków :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba miałam wewnętrzne przeczucie, że warto przebrnąć ciężki początek, bo później naprawdę nie żałowałam ani jednej strony, a wręcz smuciłam się, gdy historia dobiegła końca :).

   Usuń
 3. Ciekawa recenzja, ale książka niestety nie dla mnie

  OdpowiedzUsuń
 4. odstraszyłaś mnie ( jak widze nie tylko) stwierdzeniem że wieje nudą :) Nie miej mi tego za zła, moim zdaniem recenzja bardzo jest ciekawa, jednak mam dosyć nudnych książek :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na szczęście ''nudna'' jest tylko na początku, a później już nawet nie można jej stawiać w pobliżu tego słowa :). Cieszę się, że jednak jestem wytrwała i przetrwałam przez ciężki początek.

   Usuń
 5. To już teraz rozumiem Twój komentarz na temat kiepskich początków:)
  Dziwi mnie trochę, że autorzy tak słabo się przykładają do tej części książki, bo w końcu ona jest najważniejsza, to ona decyduje o tym, czy książkę przeczytamy, czy może porzucimy tę lekturę.
  Ja jestem wytrwała, nie lubię odkładać nieprzeczytanych książek, ale nie każdy jest tak uparty:)
  Natomiast Twoja recenzja zachęciła mnie do "Prawdy".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Również dziwi mnie postępowanie autorów, ponieważ przecież zazwyczaj najbardziej liczy się pierwsze wrażenie. Chociaż może z nimi jest tak jak mówiłam? Potrzebują rozpędu :)

   Usuń
 6. Palin kojarzy mi się z książką o Himalajach. Tamtą czytało mi się świetnie, co do tej - nie jestem pewna, czy po nią sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To było moje pierwsze spotkanie z tym autorem, ale jestem z tego wyboru bardzo zadowolona i niemniej jednak polecam ją :).

   Usuń
 7. Szczerze mówiąc, nie zniechęciło mnie to, że początek wieje nudą. Wydaje mi się, że jest warta przeczytania.

  OdpowiedzUsuń

Zależy mi na Twojej opinii, ale proszę nie zostawiaj komentarzy typu ''Nie dla mnie'' lub ''Brzmi ciekawie''- wysil się trochę i doceń moją pracę. Zostaw adres swojego bloga, a na pewno zajrzę, jednak nie zostawiaj tu samych zaproszeń. Obraźliwe komentarze będą usuwane. Anonimie- podpisz się!