czwartek, 3 kwietnia 2014

Paulina Machnicka- "Zagubiona"Autor: Paulina Machnicka
Tytuł: "Zagubiona"
Wydawnictwo: Novae Res
Ilość stron: 88

Długo zwlekałam z napisaniem tej recenzji. Dlaczego? Z jednej strony po przeczytaniu jak najszybciej chciałam podzielić się kimkolwiek tym, co przed momentem przeżyłam. Zaś z drugiej nie chciałam, aby górowały emocje i łzy, które ściekały po policzku. Pomimo swej krótkiej formy "Zagubiona" była naprawdę dobrą lekturą.

 Idealnie wpasowuje się w moje klimaty oraz w wieczór przy gorącym kubku herbaty. Jedno jedynie straszliwie mnie złościło na początku: dlaczego powieść jest tak okropnie krótka? Jednak po czasie sama odpowiedziałam sobie na to pytanie. Zawiera wszystko to, co powinna. Tekst jest idealnie wymierzony, zdarzeń i dni jest w sam raz. Po przeczytaniu nie czuje się ani niedosytu, a tym bardziej przesytu. Pierwszą rzeczą, którą zrobiłam po zakończeniu było oczywiście otarcie łez, po czym chwyciłam za telefon i automatycznie musiałam napisać do mojej przyjaciółki, aby czym prędzej przekazać książkę na jej ręce.
Pomimo młodego wieku pisarki, spisała się bardzo dobrze. Rzekłabym, że na piątkę z plusem. Jak na debiut jest to bardzo obiecująca wschodząca gwiazda. Uwaga! Ta książka podbije Wasze serca i bezceremonialnie wbije się w Wasze głowy i na długo tam pozostanie. 

"Miłości nic nie może rozdzielić. Nawet śmierć."*

Gadam i gadam, a tak naprawdę nawet nie wiecie o czym mówię. "Zagubiona" jest napisana w formie zapisków, dziennika młodej dziewczyny, która zaczyna go prowadzić w dzień swoich urodzin oraz... w dzień pogrzebu swego lubego. Opisuje dzień po dniu, czasem jeden gorszy od drugiego. Ukazuje, że tak naprawdę sama nie potrafi sobie poradzić. Oprócz niego nie ma w swoim życiu nikogo bliskiego, no może poza mamą ukochanego, która dzielnie pomaga przebrnąć dziewczynie przez to piekło. 
Na początku bardzo przypominało mi to "PS. Kocham Cię", które wprost uwielbiam. Jednak po czasie dostrzegam jak wiele różni te dwie książki. Uważam, że jest to idealna lektura dla kobiet, a szczególnie tych lubujących się w książkach poruszających nie tylko głowę, ale też serce. 

Ocena: 8/10

*cytat pochodzi z książki pt. "Zagubiona"

Za książkę serdecznie dziękuję Wydawcy, nie miało to jednak wpływu na ocenę końcową.

6 komentarzy:

 1. Chętnie przeczytam, tym bardziej, że jest to tak niewielka objętościowo książeczka.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ostatni akapit Twojej recenzji zdecydowanie przekonał mnie do przeczytania Zagubionej :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo i jak najbardziej zachęcam!

   Usuń
 3. Lubię formę pamiętnika i to ona najbardziej zachęca mnie do lektury :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Taka forma pozwala na bardzo szybkie czytania, no i przede wszystkim wcielenie się w rolę bohatera :)

   Usuń

Zależy mi na Twojej opinii, ale proszę nie zostawiaj komentarzy typu ''Nie dla mnie'' lub ''Brzmi ciekawie''- wysil się trochę i doceń moją pracę. Zostaw adres swojego bloga, a na pewno zajrzę, jednak nie zostawiaj tu samych zaproszeń. Obraźliwe komentarze będą usuwane. Anonimie- podpisz się!